Començem, plè, estàven, vé, engull…

Standard

Comencem en lloc de Començem . Ple (plè), estaven (estàven), ve (), referèndum (referendum), donen suport (recolzen), (si),  engoleix (engull), engolirà (engullirà), Escòcia (Escocia).

Falta un tros de text on hi ha algunes errades. L’article és d’un ex candidat a l’alcaldia d’Igualada, Ignasi Vich, i conseller nacional de Solidaritat Catalana.

Llimpieza

Standard

L’autora de la fotografia ens diu que “a Ciutadella tenim els contenidors ben “llimpis“. És una fotografia d’un cartell oficial de l’ajuntament! No escriurem llimpieza sinó neteja.

Errada enviada per @N_Espardenyeta, des de LletresFerides.Cat li donem les gràcies per la seva col·laboració.

Ultims, dias

Standard

Ultims duu accent, últims. I, en català, escriurem dies i no pas dias.

Errada enviada per en Manel Pérez, des de LletresFerides.Cat li donem les gràcies per la seva col·laboració.

Precec, fruits

Standard

En lloc d’escriure precec escriurem préssec. Fruits és un profit o utilitat que produeix quelcom. Per referir-nos a la fruita hem de fer servir, doncs això, fruita!

Errada enviada per l’Esther Solé, des de LletresFerides.Cat li donem les gràcies per la seva col·laboració.

Moebles

Standard

En lloc d’escriure moebles escriurem mobles.

Errada enviada per en Pedrito Puig, des de LletresFerides.Cat li donem les gràcies per la seva col·laboració.

Cierre

Standard

A l’edició digital de ‘EL PERIÓDICO’ hi trobem una errada força important. En lloc d’escriure ‘cierre‘ (en castellà) escriurem ”tancament”.

Errada enviada per en Josep Llavina, des de LletresFerides.Cat li donem les gràcies per la seva col·laboració.

Omplira, fagi, sera

Standard

Omplira duu accent, omplirà. En lloc d’escriure fagi (tot i que a vegades en algunes zones dels Països Catalans es pronunciï així) escriurem faci. I, finalment, sera també ho accentuarem: serà.
Errada enviada per en @roliver_, des de LletresFerides.Cat li donem les gràcies per la seva col·laboració.

Dissavtes, probar

Standard

Dissabtes, amb b, en lloc de dissavtes. Hem d’escriure provar i no probar.  Hem d’apostrofar “d’horari“. A més a més, en català l’imperatiu no el fem usant el verb en infinitiu sinó fent servir la segona persona del plural. Per tant, no escriurem trucar sinó truqueu.